.
 

Son 10 Yorum

 
 

Ziyaretçi İstatikleri

Bugün : 153
Toplam : 613906
 
 
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DE...???!!!  -  18.03.2016
.
.
                                               Kimimiz nişanlı, kimimiz evli...
  
                      
 Çanakkale içinde vurdular beni
 Ölmeden mezara koydular beni...
 
     Çanakkale Savaşları, 1915-1916 Tarihleri arasında yaklaşık iki yıl sürdü. Birinci Dünya Savaşı'nın en fazla kayıp verilen en acımasız dönemleridir.
     Resmi açıklamalara göre her iki tarafın asker kayıpları 100.000 in çok üzerinde ve bizim asker kayıbımız 57.000 ( sadece adı-şanı bilinenler ! )
     Tüm imkansızlıklara rağmen, mükemmel bir yurt savunması ve kahramanlık örneği gösterilmiştir.
     Sayı ve teknik olarak kat kat fazla olan düşman gücleri, boğazı geçemeden ve asıl amaçları olan İstanbul'a varamadan geri çekilmek zorunda kalmışlardır.
      Buraya kadar her şey acı ve mükemmel
 
      Ve tarih kitaplarımız devam ediyor
"30 Ekim 1918 de düşman gücleri, donanmalarıyla birlikte İstanbul'u işgal etti"...!!!!
       Hoop baaaa; Bu da ne demek yaaa????
       Yani 1916 da "Çanakkale Geçilmez" dedik, 57.000 şehit verdik
       Aradan iki yıl geçmeden "Gavurlar", donanmalarıyla İstanbul'u işğal ediyor...!!!!????
      Bu ne bok yemek; Bu nasıl bir çelişki???
      Eskiden çocuktum, ezbere okuyordum, kulağıma da hoş geliyordu da şimdi emekli kıdemli albay olarak aklım ermiyor.
      Emin Oktay sağ olsaydı " Bilgi edinme yasası"ndan yararlanıp soracaktım.
"Çanakkale Geçilmez dedik, 57.000 şehit verdik, aradan iki yıl geçmeden bu imanını siktiğimi gavur gemileri (!), nereden, hangi delikten geçip de İstanbul'a geldiler ?" diye.
     Mütevaziliğim ve alçak gönüllüğüm bir tarafa, laf aramızda Ben, aynı zamanda çok akıllı bir Harita Mühendisiyim; Askeriyenin "çok gizli" oşinografik haritalarına bakıyorum o gocaman gemilerin, Çanakkale Boğazı ndan başka girebilecekleri başka delik, melik de yok... 
     Her neyse kafanızı şişirmeden, ezberimizi bozmadan, kulağa hoş gelecek şekilde devam edelim
    Bugün 18 Mart;
    ve
    Çanaklale Geçilmez !!!!!!!!
 
 
Okunma Sayısı : 2299 | Yorum Yaz

|

Tavsiye Et

|

Facebook'ta Paylaş
 
.
hıdır  -  18.03.2013    13:07:53
.
insan kısım kısım, yer damar damar...
yukarıdaki başlık bir türkü sözü... bir şiirimde " Kurt ile kuzuyu sürüye katıp; Gönül yaylasında yaylayan benim..." diyordum. bizmki de ona benzedi biraz. her gruptan, her düşünceden arkadaşlar düşüncelerini, yorumlarını yazmış... ama bu dostlar birbirlerini tanımassalar da hepsi de çok güzel İNSAN... hepinizi tanıyorum, hepinizi seviyorum ve bu aşamaya gelmemiz lazım. bizden olmayanları da en az bizim kadar sevmeliyiz. düşüncelerine inançlarına sygı duymalıyız. çünkü bizler öyle yaratıldık, çünkü bizler önce İNSANIZ.... bilen var bilmeyen var sen de öyle albaylığı, yarbaylığı karıştırma murat ım :)))
.
.
murat dönmez  -  18.03.2013    12:31:47
.
emekli albay
sen birkere konuşma çakma albay.senin yarbay kadar kafan çalışırmı.otur oturduğun yerde ve sus. .
.
.
Şefik Başeğmez  -  18.03.2013    12:05:32
.
Birde bu açıdan bakalım
Bu Çanakkale savaşları neden yapıldı? Bu savaşın sonunda Marmara yada Karadeniz işgal edilemediyse, değişen durumlar neler olmuştur? Bu savaşın sonunda kazanılan ne gibi değerler olmuştur, bu değerlerin daha sonra yapılan savaşlara etkileri neler olmuştur? 1918 de İstanbulu işgal edenler, geldikleri gibi gitmişlermidir? SON SORU: Geldikleri gibi gidenleri tekrar davet edenlere karşı bu milletin tutum ve davranışı ne olmaktadır?
.
.
emekli  -  18.03.2013    12:05:09
.
çanakkale geçilmez
hıdır her şeye mualifsin anladık da çanakkale savaşı na mualefet yapma bari. o soruyu da unut, ezberleri bozma. haklı gibisin ama sen askersin bilirsin savaş dönemlerinde kahramanlık nutukları toplumsal moral için normaldir ve gerekirde. biz kıbrısta kendi savaş gemimizi kendi uçaklarımızla batırdık ama bunu resmi olarak kırk yıl sonra açıkladık. savaş dönemleri için normal. çanakkale de öyle bir kahramanlık örneği. hem de tarihe mal olmuş. iki yıl sonra savaş olmuşmu olmamışmı doğrusu benimde hiç aklıma gelmedi, araştırmadımda. her savaşı dönemiyle değerlendir. her sözüde. ataürk ün o dönemde dediği bir türk dünyaya bedeldir sözü gibi. akıl vermiş olmayayımda bugünkü dünya görüşümüzle yola çıkarsak ne devlet kalır, ne padişah yargılanmayan
.
.
murat dönmez  -  18.03.2013    05:43:36
.
çanakkale nedir,ne değildir.
çanakkale savaşı bizim tarihin anlattığı gibi anti emperyalist yurt savunması değil aksine emperyalist savaşın bir parçasıdır.adı üstünde birinci paylaşım savaşının tarafı olan osmzanlı hükümeti balkanlarda ve imparatorluğunun diğer coğrafiyalarında kaybetmiş olduğu toprakları tekrar geri alabilmek için bu kirli savaşa müdahil olmuş ve savaşın bir başka müdahili olan almanlarla ittifak yapmıştır.dönemin genel kurmay başkani alman paşadır.çanakkale savunmasının komutanı yine bir alman generaldir.şimdi nasıl oluyorda çanakkale savaşı anti emperyalist oluyor.çanakkale savaşlarında mustafa kemal kıdem olarak 37 nci sırada.ama tarih kitaplarında sanki bütün çanakkale savunmasının karar alma merci onun olduğu,onun kahramanlıkları anlatılıyor.kaldıkı mustafa kemal o dönemde bir osmanlı yarbayıdır.birde meseleye şu açıdan bakalım,eğer savaşın galibi osmanlının dahil olduğu müttefikler kazansaydı savaş sonrasından sonra osmanlı masanın hangi tarafına oturacaktı.
.
.
VEDO  -  18.03.2012    19:07:22
.
BENCE
GAVURDA FATİH GİBİ GEMİLERİ BULGARİSTAN TIRAKYA ÜZERİNDEN GETİRMİŞTİR.YOKSA ÇANAKKALE GEÇİLMEZ.İŞTE BU KADAR.
.