.
 

Son 10 Yorum

 
 

Ziyaretçi İstatikleri

Bugün : 153
Toplam : 629747
 
 
ANNELER GÜNÜ-ARŞİVİMDEN  -  06.05.2016
.
.

 

" Bir fotoğrafını bile arkasından bırakmadan çekti gitti,

diğer yoksul Anadolu kadınları gibi..."

 

 

ANNELER GÜNÜ

 

Bugün anneler günü. Tam otuz sekiz yıl olmuş anamı toprağa vereli ve nur yüzünü bir daha görmeyeli.

Siması bile çoktan unutuldu zamana yenik düşen silik hafızamda.

Bir resmi olsa yeterliydi, ama onu bile arkasından bırakmadan çekti gitti, tüm diğer yoksul Anadolu kadınları gibi.

Sekiz, on yıl öncesiydi. Nüfusa kayıtlı olduğum ilçeme gitmiştim. Nüfus kütüklerinden belki bir fotoğrafını bulabilirim diye. Acımasız zaman rüzgarı, orayı da çoktan kasıp kavurmuştu. Sadece adının karşısında kırmızı kalemle ve büyük harflerle yazılmış “ölü” sözcüğü yaşıyordu tozlu sayfalar arasında.

Dizlerine uzandığımda saçlarımı okşayan o çatlamış, nasırlı ellerinin mutluluğu ve özlemi, hala bir yanımda gizli bir kor gibi durur.

Kimi gün bitleri ve kaşınmayı, kimi gün uykuyu bahane ederdim, saçlarımı okşasın diye.  Belki bitlerin olmadığını o da biliyordu (ya da gerçekten vardı da ben bilmiyordum? ) Ama emin olduğum ve hatırladığım tek şey,  saçlarıma tel tel sevgiler dokuduğuydu dakikalar boyunca.

Evimiz,  ilçenin doğu yamaçlarına konmuş son gecekonduydu. Daha ötesinde kente ait hiç bir iz yoktu. Yüksek dağlarla, kayalıklarla ve derin vadilerle çevriliydi.

Yaşımız çocuktu ama sırtımız hep kente, yönümüz dağlara dönüktü.

Anamla dağlarda tezekler taşırdık çuvallarla.  Bir de sırtımızda iplerle taşıdığımız  “pırpirik” denilen, ellerimizle yolduğumuz, diz boyunu geçmeyen dikenli çalıları. Eh ne de olsa beş, altı ayımız karlar altında, zemheri poyrazlarına karşı tezek sobalarına sarılarak geçiyordu.

Sadece Erzurum ve Ankara radyolarını çeken Grundik marka bir radyomuz vardı. Bir de orta dalgada Kürtçe yayın yapan Erivan radyosuydu anamın dinlediği.

Anam, Kürtçe yanık türküleri dinledikçe her seferinde içini çeke çeke dakikalarca ağlar, Kürtçe bilmeyen babam, önce onu azarlar, sonra bizden gizli bir köşeye çekilir, o da gözyaşlarına boğulurdu.

Son yıllarında dili de felç olmuştu anamın, konuşamıyordu artık.  Zaten paramparça olan dili, tam tutulmuştu sonunda.

Doktor, besinsizlikten demişti ama,  her oturduğunda iki, üç saç ekmeği yiyen anamın nasıl besinsiz kalacağına bir türlü babamın aklı ermemişti.

Her ne kadar “oku, oku, oku” diye Yaradan’dan buyruk gelmemişse de açlık buyruğunu çoktan vermişti çocuksu beynime ve aç yüreğime. Okumaktan başka çare kalmamıştı kurtuluş için; Okuyacaktım.

Umut ve kurtuluş için ben, metropol bir kentin yollarına,  anam ve babam da aynı yıl toprağın koynuna koyuldular.

Ve bugün analar günü. Tam otuz sekiz yıl olmuş yollarımız ayrılalı anamla.

Dedim ya siması bile çoktan unutuldu zamana ve 12 Eylül hücrelerine yenik düşen silik hafızamda; Ama kucağında yatarken saçlarımı okşaması hiç mi hiç yok olmadı anılarımın en pembe düşlerimde.

Hep bu boşlukla, bu özlemle yaşadım on yıllar boyu.

Zaman zaman bedenimi sarıp, saçlarımı okşayanlarım da oldu. Ama hangisi anam, hangisi sevgilim, hangisi dostumdu? Doğrusu ben de pek bilemedim, ya da bilmek bile istemedim. Nasıl olsa her şey birbirine karışmıştı yaşam denilen bu kör düğümde.

     Dedim ya tam otuz sekiz yıl olmuş anamla yollarımız  ayrılalı. Otuz sekiz yıldır her analar gününde zamanın acımasızlığı ve yaşamın anlamsızlığı bir kez daha  vuruyor  yüzüme acı bir poyraz gibi.

Yıllar, yılları kovdu, yaş ellisini çoktan aştı; Ama yüreğimde ki acıdan ve boşluktan yana hiçbir şey eksilmedi otuz sekiz yıldır. Hep bir yanım noksan yaşadım on yıllar boyunca. Sadece nöbet sırası değişmişti. Ben, kucağımda uyuyan dünyalar tatlısı kızımın saçlarını okşarken yaşam, tüm acımasızlığıyla gece gündüz demeden  " ince, uzun bir yolda"  akıp gidiyordu...

 

 
 
Okunma Sayısı : 7882 | Yorum Yaz

|

Tavsiye Et

|

Facebook'ta Paylaş
 
.
sevgi altınçayır  -  06.05.2016    09:41:16
.
ah be abi
hıdır abim canım abim senin kızın yaşındayım ama anan say beni güzel abim. saçlarını okşamak bana nasip olsun. seni mutlu kılmak dünyalara değer güzel abim. seni çok ama çok çok çok seviyorum. yolun düşerse? yolum düşerse kesin de yolun düşerse? hıdır ellezin güzel gülü hızırı kendine iyi bak güzel abim
.
.
Şahin KANBUR  -  11.05.2014    23:21:18
.
YOZLAŞMANIN VE YOBAZLIĞIN SINIRI YOKTUR ... ()
YOZLAŞMANIN VE YOBAZLIĞIN SINIRI YOKTUR ... () İnsanlar büyüdükçe fikirleri , ahlakları , vicdanları , insan - vatan - halk sevgileri , hak - adalet - özgürlük duyguları ve onurları da , onlarla birlikte büyümüyor ve yükselmiyor ki / Şahin KANBUR ( 11 Mayıs 2014 )
.
.
Şahin KANBUR  -  11.05.2014    20:45:19
.
ÖZ ANA NEDİR , ÜVEY ANA NASILDIR (?)
ÖZ ANA NEDİR , ÜVEY ANA NASILDIR (?) Öz ana ya da üvey ana diye bir şey yoktur aslında ... Bu hayatta sadece gerçek ana vardır ... Gerçek ana yalnızca sütünü emmelik değildir , olamaz da zaten ... Asıl gerçek analık nedir peki (?) ... Gerçek ana olmak demek : Onun bir ömür boyu , emeğini emmek ve sevgisini yudumlamaktır () / ÖZ ANA YA DA ÜVEY ANA DİYE BİR ŞEY YOKTUR ASLINDA () Şahin KANBUR ( 11 Mayıs 2014 )
.
.
Şahin KANBUR  -  11.05.2014    17:30:28
.
ANA
ERKEĞİN EGEMENLİĞİNE GİDEN YOLLARIN TAŞLARINI YİNE HEP KADINLAR DÖŞER ... () İlk önce ateşi hilede hal çaldık kadının elinden ... Bu hak , adalet ve özgürlük davası kadının değildi , artık erkeğin oldu ... Sonra güneşi ve tanrıyı soframıza soğan ve meze sandık ... Büyüyü , üfürüğü , üflemeyi , efsunu , mime sisi , sesi , nefesi , müziği ve dansı katmer - katmer taklitle , devr ü zaman ettik kendimize ... Kadın hayatı yeniden doğururken , ekmeği yoğururken tas - tas katıkla ... Erkek kavganın şerbetine ve savaşın şarabına yemin ve ant içti ... Şahin KANBUR 11 Mayıs 2014 ()
.
.
devrim  -  11.05.2013    11:32:43
.
ay abiiii
daha önce de okumuştum ama yine gözlerim yaşardı hıdır abim. seni çok çok çok çok seviyorum. uzaklardada olsan iyiki varsın. var benide çocuğun yaşında annen say
.
.
cemal kuşcuoğlu  -  11.05.2013    10:52:03
.
mekanı cennet olsun
yazının tamamını okumazsam sana iyi bir fırça atacaktım hıdırım. ama beni bile ikna ettin kaleminle. gerçekten çok güzel bir yazı. bence en güzel yazın senin üzerinde ve kişiliğinde çok büyük izler bıraktığından eminim. o yaşama o kişilik güzel uymuş. sana kızsakda seni çok sevdiğimizdendir hııdır. elimizden gelen bu hardar, benim adın hıdır değil ama. dedegöl kampı için aklımın yanında ama detaylı bilgim yok. birde zor olurmu ben,m için? laf lafı açmadan çok güzel bir yazı yadaçocuksu duygu n hala bitmemiş. mekanı cennet olsun tüm anaların
.
.
ali ekber yıldırım  -  11.05.2012    12:03:48
.
söz biter ya o durumdayım dost
şimdi daha iyi anladım dağlardaki engin ve dalgın hıdırı... yaşam seni öyle yoğurmuşki hıdır can ondan dolayı olmuşsun hıdır çam :) şaka şaka. aslında o kadar duygulandıkki diyecek söxde bulamıyorum "kul olayım kalem tutan ellerine" ve sevgi dolu yüreğine yoldaş
.
.
Ali Cevat TÜFEKCİ  -  11.05.2012    10:54:35
.
Ne mutlu anana
Canım Abim, Ne mtlu anana ki senin gibi yürekli,sevecenve sanatcı ruhlu bir çocuk yetiştirmiş. Ne mutlu ananaki yetiştirdiği çocuk şimdi başka çocuklar yetiştiriyor başını dizine koyum saçlarını okşuyor kendisi gibi.. Ve ne mutlu anana ki adam gibi adam getirmiş bu dünyaya adam olmayanlara adamlı göstermek için.... Ne mutlu ana ne mutlu..... Seni seviyorum abi.....
.
.
sinan atikkol  -  11.05.2012    00:47:27
.
merhaba
değerli dost bilmiyorum beni hatırladın mı. trabzon da orman da okuyordum. rahmetli metin in arkadaşı. artvindeyim. geçen yaz bodrum a geldim ama sen yoktun. bu yazını izininle çaldım. çok güzel ve yalın bir anlatım. siteni inceledim. gizli ve zengin bir maden. ama değişmeyen tek şey hala aynı hıdırsın :)
.
.
Mehmet Necef  -  09.05.2011    12:20:27
.
yüreğine sağlık
Duygular bu kadar sıcak ve samimi başka türlü aktarılamazdı. Yazılarınızı keyifle takip ediyorum Teşekkürler
.
.
Kudret ÜNAL  -  08.05.2011    22:13:39
.
Herkes içinde yaşar acıları...
Sevgili Hıdır,hepimiz öksüzüz,ya anadan ya babadan,ya da yardan. Ama ana öksüzlüğü hepsinden derin,hepsinden acı,ömür boyu bir boşluk insanın yüreğinde. Nur içinde yatsınlar.Beynine ,kalemine sağlık aziz dostum.
.
.
METİN ÇELEBİ  -  08.05.2011    19:53:56
.
HIDIR ABİ
ANNENİZİ saygı ile aniyorum mekanı sevenlerinin gönlü olsun anlatımınız çok duygulu ve sevgi dolu elbette anne anlatılırken sevgiden hürmetten saygıdan güzele dair ne varsa vardır sözün içinde,ABİ bende annem yaşarken aynı özlemi çeken biriyim herkesin annesine olan özlemi var, anneler günü tüm annelerin günü kutlu olsun diyorum.sevgiler saygılar dost..........
.
.
deniz  -  07.05.2011    23:52:59
.
gözlerimi yaşarttın abiciğim
bu ne güzel anlatım hıdır abi. sanki karşımdasın ve gözyaşlarınla anlatıyorsun. inan çok ama çok duygulandım. sana söz abi neye sayarsan say ilk karşılaştığımızda dizlerime alıp saçlarını okşayacağım. canın abim seni ve duygularını çok seviyorum
.
.
Güngör Sezgün  -  07.05.2011    22:55:49
.
KÜP
Sevgili Hıdır,bu yazıyı okuyunca çözdüm K.Ü.P.ün sırrını.SenKalbi Üşüyen Pirsin.Dostlukla..
.
.
ayhan ongun  -  07.05.2011    18:17:50
.
Yüreğine sağlık
Sevgili Hıdır, Yalın bir dille yazılmış, duygusal öykün için kutluyorum.Rızanın da söylediği gibi yazdıklarını bence de değerlendir.
.
.
fatoş ay  -  07.05.2011    11:19:33
.
Ah Hıdır, Ah....
bu bir sitem "ah"ıydı... ağlattın tabii ki... ama öte yandan, bu kadar yalın, bu kadar içten anlaqttığın hikayen için de yürekten teşekkürler... kendi annenin şahsında, o dönemlerin biçare Anadolu kadınını betimlemişsin aynı zamanda... sevgiyle kuckyorum seni canım arkadaşım... iyi ki varsın...
.
.
rıza gül  -  07.05.2011    02:15:14
.
maf ettin beni hıdır
hıdır itiraf edeyim ki beni en fazla etkileyen bu yazın oldu. deyim yerindeyse gecenin bu saatinde maf oldum. şimdi daha iyi anlıyorum neden benim de bir hıdır olduğum. " kitapsız doğdum, kitapsız öleceğim" demiştim ya ama bu yazılarını mutlaka ve mutlaka değerlendir
.